Ewa Farna (* 12. srpna 1993 v Třinci ) je česká a polská zpěvačka polské národnosti a českého občanství, pochází z české části Těšínska. Působí v oblasti populární a rockové hudby, zpívá česky a polsky. Narodila se ve Vendryni, kde navštěvovala tamní základní školu s polským vyučovacím jazykem, kterou ukončila v roce 2008; následně studovala na polském gymnáziu v Českém Těšíně. Po úspěšném zakončení studia maturitní zkouškou, začala studovat ve Varšavě na právnické fakultě, kde ale studium přerušila aby se mohla naplno věnovat kariéře zpěvačky a měla i volný čas pro sebe a svou rodinu i přátele. nyní žije střídavě ve Vendryni, Praze a Varšavě.. a hlavně je pořád na cestách.

Na podzim roku 2006 se v Česku stává známou díky písni Měls mě vůbec rád ze stejnojmenného alba. Téhož roku získává ocenění Objev roku v anketě Český Slavík Mattoni.

V roce 2007 vydává druhou českou desku Ticho a také debutovou desku pro polský trh Sam na sam a začíná se prosazovat i tam. Stává se Objevem roku Hudebních cen Óčka a také dostává platinovou desku za obě česká alba.

Následující rok (2008) je především ve znamení koncertního turné Blíž ke hvězdám. Tehdy 14letá Ewa se stává histroricky vůbec nejmladší zpěvačkou, která podobné turné absolvuje. Toto turné má 18 zastávek. Vzniklé živé DVD&CD se stává nejprodávanějším roku. Spolu s Kubou Molędou nazpívá oficální soundtrack v polském jazyce k filmu Camp Rock. Píseň nese název Oto ja. Zároveň nazpívá soundtrack k seriálu Ošklivka Katka (Jaký to je). Hostuje na turné slovenské skupiny No Name. Opět je bronzovou slavicí a stává se tak nejmladší držitelkou tohoto ocenění.

Roku 2009 spatří světlo světa jak druhá polská deska (Cicho), tak třetí deska česká (Virtuální). Na podporu této desky se vydává na stejnojmenné turné. Obhajuje post bronzové slavice a získává také několik polských cen.

V roce 2010 vyhrává cenu Anděl v kategorii Zpěvačka roku. Nazpívá českou (s Janem Bendigem) i polskou (s Kubou Molędou) verzi oficiálního soundtracku k filmu Camp Rock 2. Vychází třetí polská deska (EWAkuacja). Na sklonku roku hostuje na turné skupiny Čechomor. Opět se stává bronzovou slavicí a i v tomo roce se jí dostává ocenění i na polské půdě.

V roce 2011 je Ewa nominována na 5 cen Víva Comet ,obhájila 4 ceny -nejlepší album (Ewakuacja), videoklip (Ewakuacja), nejlepší píseň (Ewakuacja) a image umělce.Ewa letos také vyráží na své první polské turné pod názvem EWAkuacja tour ,které má trvat 4 měsíce .

Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Ewa Farna [online]. c2011 [citováno 1. 01. 2011]. Dostupný z WWW: <http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Ewa_Farna&oldid=6274771>